XVI - XXI amžius

 

 

Alanta (Aukštaitija)

Laimius STRAŽNICKAS

... priartėjome prie Molėtų rajone esančio Alantos miestelio. 1436 m. Alanta Žygimanto Kęstutaičio buvo padovanota Kristinui Astikui už nuopelnus kovoje su Švitrigaila. XVI a. pradžioje čia buvo pastatyta katalikų bažnyčia. 1581 m. Steponas Batoras Alantą padovanojo vengrų kariuomenės Lietuvoje vadui Gasparui Bekešui. Nuo 1598-ųjų ji priklausė Radviloms.

Tačiau šis miestelis su iš tolo matoma 1909 m. statyta Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia dėmesio neprikausto taip, kaip už poros kilometrų, Naujasodyje, prie Virintos upės išdidžiai stovintis itališkos vilos tipo dvaras.
Akį labai pamalonino tai, kad Alantos dvaras šiandien nėra stypsanti plytų krūva - jis gražiai prižiūrimas ir puoselėjamas. Anais laikais dvaras garsėjo prašmatniu interjeru. Istorinėse nuotraukose matyti, kad puošnus valgomasis panašėjo į keramikos muziejų - sienas dengė dekoratyvinių lėkščių kolekcija.
Rusijos carų ir baudžiavos laikas Alanta priklausė lenkų dvarininkui Tadeušui Pomarneckiui - jis 1853-1858 m. pastatė mūrinį Alantos dvarą, šalia įkūrė gražų parką. Be rūmų, dvaro ansamblį sudaro keletas akmeninių pastatų: klojimas, svirnas, ledainė, rūkykla. Greta - gražus parkas su tvenkiniais, tiesa, šiek tiek kuklesnis nei Taujėnuose. Kitados rūmus puošė keturaukštis apžvalgos bokštas, tačiau šiandien jį matome gerokai mažesnį.

Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, T. Pomarneckis išvyko į užsienį. Atėję vokiečiai vertingiausius daiktus išvežė. Po karo lenkų dvarininkas į Alantą daugiau negrįžo. Dvaras buvo parduotas Baliui Sližiui.
Sovietmečiu konfiskuotame dvare 1940-1973 m. veikė žemės ūkio mokykla. Deja, joje galėjo mokytis tik 200 moksleivių, todėl 1973 m. pastačius naują pastatą mokykla buvo iškelta. Alantos dvaro rūmų pastatas tapo kultūrinės veiklos objektu.

Anuomet garsėję turtais, porceliano kolekcija ir sietynais rūmai šiandien pirmiausia žavi puošniu fasadu. Kasmet juos aplanko apie porą tūkstančių smalsuolių. Rūmuose veikia kavinė, biblioteka ir liaudies buities muziejus, kuriame sukaupta daugiau kaip 300 eksponatų. Iškilmių salėje rengiami koncertai, parodų salėse nuolat keičiamos ekspozicijos. Beje, čia galima pamatyti labai įdomių reprodukuotų Pomarneckių laikų dvaro gyvenimo ir parko vaizdų nuotraukų.

Daugiau

savaitė nr, 49, 2009 m. gruodžio 2 d.

 

Psl. 69