XVI - XXI amžius

 

 

Taujėnų dvaras (Aukštaitija)

Laimius STRAŽNICKAS

...Šiandien šie itališkojo stiliaus 2,5 tūkst. kv. metrų rūmai vėl kupini gyvybės.

 

 

 

 

 

 

 

Apsilankėme Pabaisko miestelyje, kuriam 2010.09.04 suteiktas herbas.
Apžiūrėjome restauruotus Taujėnų dvaro rūmus, kurie buvo pastatyti XVIII a. pabaigoje pagal architekto Pjer de Rossi projektą, ir dvaro parką,  restauruojamą Siesikų pilį, kurią 1820-1839 m. perstatė ir restauravo Ukmergės pilininkas Konstantinas Martynas Daugėla. Susitikome su dabartiniu dvaro savininku Audriu Matulaičiu.
Alternatyvi nuoroda Filmavo V.Musteikis, montavo A.Musteikienė

1993 m. už 12 tūkst. litų rūmus nusipirkęs kaunietis Ričardas Stackevičius su broliais galiausiai ryžosi paimti paskolą ir ėmėsi darbų - pradėjo gaivinti dvaro ansamblį, tvarkyti parką, tvenkinį. Dabar čia veikia kavinė, nuolat organizuojamos asmeninės šventės, įvairūs pobūviai, konferencijos, įrengti apartamentai svečiams, įveista oranžerija. Rūmų baldai neišliko. Tad senus baldus ir interjero detales naujieji dvaro savininkai rankiojo, kur tik galėjo, atsivežė net iš Prancūzijos.

Išvalytas ir tvarkomas rūmų parkas užima 13 ha plotą. Istoriniai šaltiniai liudija, kad įspūdingas angliškojo stiliaus parkas dvare buvo įveistas anksčiau, nei baigti statyti klasicistinio stiliaus dvaro rūmai.
Dvaro šeimininkė Vida aprodė dar vieną unikalų dvaro statinį -200 metų senumo trijų aukštų medinį svirną, kuriame šiltuoju metų laiku puotauja vestuvininkai. Išsinuomoti visą dvarą parai kainuoja 15 tūkst. litų.
Šiandien įstabiai atrodantis Taujėnų dvaras šioje vietoje buvo įkurtas dar antrojoje XVI a. pusėje. Metams bėgant dvaras ėjo iš rankų į rankas.
XVIII a. pabaigojeTaujėnus valdė grafas Benediktas Marikonis -jis 1785 m. vedė M. Radvilaitę ir gavo dvarą kaip žmonos kraitį. 1802 m. grafas pagal italų architekto Pietro de Rosio projektą pastatė klasicistinio stiliaus rūmus ir įveisė angliškojo stiliaus parką, kuriame tarpukario laikais buvo didžiausias Lietuvoje gėlynas.

Parke šalia rūmų buvo įrengti tuneliai, kuriuose buvo uždaromi ir kankinami nepaklusnūs baudžiauninkai. Po B. Marikonio mirties Taujėnų dvaras sugrįžo Radviloms. XIX a. dvaras garsėjo savo turtingumu ir prašmatnumu. Rūmų interjeras buvo gausiai papuoštas Radvilu giminės portretais, skulptūromis, medžioklės trofėjais, senoviniais ginklais. Rūmuose buvo saugomi Radvilų šeimos archyviniai dokumentai, siekiantys XVI a., biblioteka, gausi paveikslų ir skulptūrų kolekcija, senovinio porceliano, krištolo ir stiklo rinkiniai. Dvare buvo medžioklinių šunų veislynas.

Taujėnų dvaras Radviloms priklausė iki sovietmečio. Jį valdė Karolis Radvila ir jo sūnus Konstantinas (g. 1873), kuris 1941 m. buvo ištremtas į Sibirą ir ten mirė. Nuo 1939 m. rūmai priklausė Žemės ūkio bankui, po 1945-ųjų buvo naudojami tarybinio ūkio reikmėms.
 

Daugiau

savaitė nr, 49, 2009 m. gruodžio 2 d.

 
Atnaujinta: 2012.02.07  

Psl. 72